Kot - 2008-05-22 09:26:14

W związku z tym, że nie wiezieć dlaczego nie mogę wysłać ze swojego konta maila, a kilka osób dostało maila od Darka Śleziony takiej treści:
> Nie wiem czy już to wyłapaliście, ale Pasmo Orawsko - Podhalańskie nie jest
> nazywane Pasmem Żeleźnicy! Bo Żeleźnica NIE JEST NAJWYŻSZYM SZCZYTEM tego
> pasma!

Wyjeśniam, że nie mogę się zgodzić. Fakt, że Żeleźnica nie jest najwyższym szczytem pasma wcale nie świadczy o tym, że to pasmo nie jest tak nazywane, bo JEST. "[...]Pasmem Orawsko-Podhalańskim (Podhalańskim, Żeleźnicy) [...]" [Piotr Krzywda, "Beskid Żywiecki cz. III Grupa Babiej Góry", Wyd. PTTK Kraj, 2001, str. 7]. Tak samo jak mamy Pasmo Baraniej Góry, a ta też nie jest najwyższym szczytem tego pasma.
A Żeleźnica nawiasem mówiąc jest najwyższym szczytem - w głównym grzbiecie Pasma Orawsko-Podhalańskiego :)

Pozdrawiam
Krzysiek

nayanka - 2008-05-22 20:34:46

A nie Kiełek najwyższy? Przynajmniej tak Kondracki twierdzi.

nitka - 2008-05-22 23:31:52

A co to jest główny grzbiet Pasma Orawsko - Podhalańskiego?

Według Przewodnika (Beskid Żywiecki wyd. Rewasz, autorem tekstu jest Stanisław Figiel) Pasmo Podhalańskie zaczyna się od Przełęczy Zubrzyckiej, a kończy na Przełęczy Sieniawskiej i najwyższym wzniesieniem jest Kieczura (926 lub 925 m. n. p. m., w dwóch różnych miejscach są dwie różne wysokości)

Kiełka nie potrafię zlokalizować na mapie. Gdzie on jest?

Pozdrawiam wszystkie nocne Marki:)

Mircia - 2008-05-23 01:02:12

No to kolejny rozłam...   To ja bardzo przepraszam, ale kogo mam wykuć na egzamin?    Tzn. czyją wersję preferujecie podczas egzaminu? Kondracki, Kawecki?  Krygowski?  Inni? Bo ja się zgubiłam przy wykładach Kawęckiego, i dalej, konsekwentnie, z topografią LEŻE. Klapa...

nayanka - 2008-05-23 08:31:05

Kiełek na wschód od Przełęczy Zubrzyckiej, między przełęczą a Sidziną.

Kot - 2008-05-23 12:14:50

Nitka - dzięki za zwrócenie uwagi. Faktycznie pierwszym szczytem od przeł Zubrzyckiej jest Kieczura, która na moich dwóch różnych mapach nie ma podanej wysokości, ale po poziomicach wychodzi, że ma ponad 920m a zatem jest wyższa od Żeleźnicy!
Główny grzbiet tego pasma to brzbiet nie przecinający rzek ni potoków ciągnący się od przeł. Zubrzyckiej po Sieniawską przez przełęcze Bory i Pieniążkowicką. Można go łatwo znaleźć na mapie bo mniej więcej tym grzbietem biegnie szlak niebieski.

Nayanka - napisałem, że Żeleźnica jest najwyższa w głównym grzbiecie pasma Orawsko-Podhalańskiego, bo Kiełek w tym grzbiecie nie leży. Oczywiście obecnie będę obstawał (dzięki Anicie), że najwyższa w głównym grzbiecie tego pasma jest Kieczura :)

Mircia - trzeba preferować tą wersję, którą łatwiej da się obronić przed komisją :) Ja chyba wersję Kondrackiego-Kawęckiego. O pozostałych dobrze wiedzieć. Granice Makowskiego gdzieś już podawałem, więc możesz sobie już to wryć :) Postaram się opracować też granice Działów Orawskich i Pasma Orawsko-Podhalańskiego.

Mircia - 2008-05-23 14:22:07

No tak.... i wyjdzie "Topografia wg. Mirci", a szanowna komisja padnie ze śmiechu...

Czy uczycie się granic innych pasm górskich (Beskid Niski, Pieniny, Tatry itp?) Bo Kawęcki to dokładnie męczył na wykładach, a ja nie mam sił ani chęci, by się tego uczyć...Wydaje mi się to zresztą zbędne...

nitka - 2008-05-23 19:49:29

Mirka! Nie zamierzam się uczyć dokładnych granic ani Tatr, ani jakichkolwiek innych gór spoza naszego "zasięgu". Co więcej zupełnie odeszła mi ochota na uczenie się granic Beskidu Makowskiego brrrrr....

Co do Beskidu Śląskiego, Małego i Żywieckiego granice są w miarę proste, ale Makowski mnie powala. Mam nadzieję, że jak mi się zapomni jaką rzeczką i do jakiej miejscowości, ale będę znała ogólny zarys, to komisja spojrzy łaskawym okiem:)

Dzięki Edyta za pomoc przy zlokalizowaniu Kiełka. Przewodnik wyd. Rewasz podaje, że ramię Kiełka odchodzi od Pasma Policy, ale to chyba jest błąd, na graniówkach, które dostaliśmy od Mikuckiego jest wyraźnie zaznaczone, że ramię Kiełka odchodzi od Pasma Podhalańskiego.

Chyba to jemu należy się miano najwyższego!

Kot - 2008-05-23 19:50:09

Oto co wymęczyłem:

Granice Działów Orawskich
Na zachodzie granica państwa - Czarna Orawa –
wg. Kawęckiego: Bembeński Potok – przeł. Zubrzycka
wg. Kondrackiego: Zubrzyca – przeł. Zubrzycka
Dalej: Rajsztag – Przypór na granicy (choć chyba Przypór do Działów Orawskich się nie wlicza, gdyż Kondracki pisze, że najwyższy jest graniczny Wajdów Groń).

Granice Pasma Orawsko-Podhalańskiego
przeł. Zubrzycka –
wg. Kawęckiego: Bembeński Potok – Czarna Orawa do Jabłonki
wg. Kondrackiego zachodnią granicą jest Zubrzyca aż do Jabłonki (mi się ten wariant bardziej podoba)
Dalej wg. Kawęckiego: drogą przez Piekielnik i Pieniążkowice do przeł. Pieniążkowickiej – do linii kolejowej z Chabówki do Nowego Targu (chyba przez Pyzówkę) – przeł. Sieniawska – doliną Raby do Chabówki – koło Skawy po Skomielną Białą (chyba tak jak E77) – przez Naprawę do rz. Skawy (granica z B. Makowskim, obejmuje Jordanów) – Bystrzanka – Zakulawka – przeł. Zubrzycka.
Trzeba tutaj zauważyć, że w tych granicach mieszczą się gniazda Pająków Wierchu i Wielkiego Działu, które niektórzy autorzy zaliczają do Działów Orawskich.

Nie uczę się dokładnie granic grup górskich, które nie wchodzą w nasz obszar uprawnień, ew. ogólnie, że np. Beskid Niski ciągnie się od przeł. Tylickiej do przeł. Łupkowskiej.

www.gwiazda-numer.pun.pl www.happyharvest.pun.pl www.cs-fartownia.pun.pl www.gamemetin2.pun.pl www.dfpolska.pun.pl