Kurs Przewodników Beskidzkich - Bytom 2007/2008

Forum braci i sióstr od panoramek pw. Krzysia i Dżeq'a


#1 2008-05-18 21:41:21

nitka

Użytkownik

Podział Beskidów

Właśnie ucięłam sobie miłą i długą pogawędkę z panem Mikuckim. Jestem teraz w pełni wyedukowana:D

Szanowne koleżeństwo! Siostry i Bracia w "kuciu"!

Po pierwsze:

Są dwa różne podziały grup górskich. Podział TURYSTYCZNY i podział "NAUKOWY"

Podział TURYSTYCZNY (jego zwolennikami są praktycy tzn. jest to podział lansowany przez autorów przewodników, członków PTTK, osoby propagujące odznaki GOT lub odznakę Korona Gór Polskich; wymienić tu należy następujące nazwiska: Krygowski, Gacek, Krzywda, Matuszczyk)

Według tego podziału BESKID ŻYWIECKI dzieli się na trzy grupy górskie:

Grupę Wielkiej Raczy

Grupę Pilska

Grupę Babiej Góry


Z kolei Grupa Babiej Góry dzieli się na:

WŁAŚCIWY MASYW BABIEJ GÓRY
PASMO JAŁOWIECKIE (PRZEDBABIOGÓRSKIE)
PASMO POLICY
PASMO PODHALAŃSKIE
DZIAŁY ORAWSKIE.

Tak uważają praktycy.

PODZIAŁ "NAUKOWY" - autorem  jest pan Kondracki, a  jego zwolennikiem wielki fan Kawęcki. Nie przyjmują oni do wiadomości podziału turystycznego. Kondracki jako teoretyk i naukowiec w zasadzie nie przytoczył żadnych konkretynych argumentów dlaczego układ turystyczny mu nie odpowiada. Nie będę podawała podziału, bo każdy go zna, albo przynajmniej powinnien znać. Dodam tylko, że według Kondrackiego Beskid Żywiecki jest  przedzielony (od Przełęczy Głuchaczki do Przełęczy Jałowieckiej "teren" został wycięty z Beskidu Żywieckiego i włączony do Beskidu Makowskiego). Ponadto według Kondrackiego Grupa Pilska ma się kończyć na Przełęczy Głuchaczki, a nie jak podają inne źródła na Przełęczy Glinne.


A teraz kilka uwag Mikuckiego:

Gdyby w komisji był Kawęcki,należałoby wystrzegać się podziału turystycznego jak ognia! Dla niego Kondracki jest guru i nie próbuj myśleć inaczej. Na nasze szczęście komisja składa się z autorów przwodników i oni powinni bez problemu przyjąć wersję turystyczną, co więcej najprawdopodobniej będą ją preferować. I tak np. na pytanie o najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego można udzielić odpowiedzi: wg Kondrackiego Mędralowa (1169 m. n. p. m.), a wg np. Krygowskiego Lubomir (904 m. n. p. m.).

I uwaga druga:

Grupa, pasmo, masyw - taka jest kolejność. Tzn. Grupa jest pojęciem najszerszym, potem pasmo, a na końcu masyw. Innymi słowy pasmo składa się (lub może się składać) z masywów, zaś grupa z pasm.

Nie wiem, jak wy, ale ja preferowałabym raczej podział turystyczny, chociaż trzeba oczywiście znać oba podziały! Mędralowa w Beskidzie Makowskim mnie nie przekonuje!

Pozdrowionka!

Aha! Jeszcze jedno! Gacek w swoim przewodniku po Beskidzie Wyspowym Grupę Klimasa i Zębalowej (gdziekolwiek to jest) zalicza do Beskidu Wyspowego, Kondracki, wręcz przeciwnie, do Beskidu Makowskiego.

A na egazminie mamy Gacka, nie śp. Kondrackiego...

Pozdrowionka!

Ostatnio edytowany przez nitka (2008-05-18 22:15:36)

Offline

 

#2 2008-05-18 21:54:26

nayanka

Użytkownik

Punktów :   

Re: Podział Beskidów

Nitka, wielkie dzięki za informacje.

Offline

 

#3 2008-05-19 06:32:00

Kot

Użytkownik

Re: Podział Beskidów

nitka napisał:

Aha! Jeszcze jedno! Gacek w swoim przewodniku po Beskidzie Wyspowym Grupę Klimasa i Zębalowej (gdziekolwiek to jest) zalicza do Beskidu Wyspowego, Kondracki, wręcz przeciwnie, do Beskidu Makowskiego.

Nitka! Nie po to męczę pół niedzieli granice Beskidu Makowskiego wg. Kondrackiego żebyś teraz takie głupoty pisała! Oczywiście Kondracki zalicza Zembalową do Wyspowego! Nie wiem jak Gacek bo tego przewodnika nie mam

Offline

 

#4 2008-05-19 08:09:02

nitka

Użytkownik

Re: Podział Beskidów

Te głupoty, to wypowiedź pan Mikuckiego, któremu ja osobiście wierzę! Teraz pędzę do pracy!

Offline

 

#5 2008-05-19 09:01:12

Kot

Użytkownik

Re: Podział Beskidów

Tylko pytanie czy ktoś z Was czegoś nie przekręcił - albo Mikucki, albo Ty słowa Mikuckiego
No bo generalnie w przewodnikach Zembalowa i pasmo Lubomira i Łysiny są wliczane do Makowskiego, dopiero Luboń Wlk. jest w Wyspowym, i sądzę, że tak jest w przewodniku Gacka.
Pytanie jeszcze w takim razie: jeśli Pasmo Jałowieckie w Beskidzie Żywieckim to gdzie przebiega jego granica? Do której grupy górskiej zaliczyłabyś Lasek i Solniska? Dla mnie podział w wykonaniu Kondrackiego wcale nie jest taki głupi, choc też mi się ciężko zgodzić z zaliczeniem Mędralowej do Beskidu Makowskiego. Co więcej, jeśli by się oprzeć na Krygowskim, to trzeba by zrewidować swój pogląd na granicę pomiędzy Beskidem Śląskim a Żywieckim bo nie przyjmował on za takową przeł. Zwardońskiej
Generalnie to te granice są sprawą całkowicie umowną

Miłego dnia życzę
Krzysiek

Offline

 

#6 2008-05-19 12:05:09

Mircia

Użytkownik

Re: Podział Beskidów

Wydaje mi się, że nie ma sensu snuć takich dyskusji o przebieg dokładnych granic, bo jak ktoś ma gadane  to nawet swoją "autorską" wersję wykreuje przed komisją. Najważniejsze to mieć logiczne argumenty oraz nie wdawać się w razie czego w dyskusje z komisją.

Offline

 

#7 2008-05-19 14:20:03

nitka

Użytkownik

Re: Podział Beskidów

Bingo Krzysiek! Chyba ja pokręciłam słowa Mikuckiego.

Zrobiłam sobie w trakcie rozmowy notatki i rzeczywiście przedobrzyłam w ich interpretacji. Mikucki powiedział coś takiego:

Granica turystyczna między Beskidem Makowskim a Wyspowym biegnie na rzece Krzczonówce (mniej więcej przez Tokarnię) i potem już Rabą, tak więc Grupa Klimasa i Zębalowej leży w Beskidzie Wyspowym. Tak zaliczył podobno Gacek. (Nie wiem, czy to prawda, bo nie mam jego przewodnika, ale widzę, że tak podaje też Kondracki, więc albo Mikuckiemu machnęły się nazwiska, albo obaj panowie się tu wyjątkowo zgadzają). Potem zaraz dodał, że niektórzy uważają, że Krzczonówka nie jest granicą BMak, tylko przesuwają granicę do samej Raby, stąd wliczają naszą sporną grupę do Beskidu Makowskiego. I tu mogłam popełnić gafę stwierdzając, że owi niektórzy to Kondracki. Mea culpa!!!

W każdym razie owa grupa jest sporna, ale kto z kim się nie zgadza, nie będę w to wnikała.


Co do granic nie mam teraz czasu, ale wieczorkiem siądę nad tym...

W każdym razie Stanisław Figiel w Przewodniku po Beskidzie Żywieckim (wyd. Rewasz) wliczył wszystkie te pasma do Beskidu Żywieckiego:)

Ostatnio edytowany przez nitka (2008-05-19 14:22:17)

Offline

 

#8 2008-05-19 19:06:57

Kot

Użytkownik

Re: Podział Beskidów

Czyli Gacek również Pasmo Lubomira i Łysiny zalicza do B. Wyspowego! Jak Kondracki. Huraaaa! Czyli wiem, że dobrze się uczę.

Uwaga! Napisałaś: grupa, pasmo, masyw. Trzymaj się tego. Jeśli chodzi o Zębalową i Klimasa to co najwyżej pasmo

Ostatnio edytowany przez Kot (2008-05-19 19:08:59)

Offline

 

#9 2008-05-19 22:00:16

nitka

Użytkownik

Re: Podział Beskidów

Masz rację, ale znowu tutaj zacytowałm Mikuckiego, więc albo on się machnął, albo nie wiem co się stało...


Co do granic między Beskidem Makowskim a Beskidem Żywieckim, to jeśli Pasma Jałowieckie, Łoska i Pewelsko - Ślemieńskie zaliczymy do Beskidu Żywickiego do Grupy Babiej Góry, to oczywistym będzie, że granica "pójdzie" doliną Skawy. W publikacji Beskid Żywiecki. Przewodnik. (S. Figiel, U. Janicka - Krzywda, P. Krzywda, W. Wiśniewski; wyd. rewasz) autorzy nie podają dokładnych granic między Beskidem Żywieckim, a Beskidem Makowskim. Przyjęto jedynie, że osią Beskidu Żywieckiego jest główny wododział karpacki od Przełęczy Zwardońskiej do Pasma Żeleźnicy w pobliżu styku z Gorcami. Wszystkie boczne ramiona odchodzące od głównego grzbietu wododziałowego wraz z nim tworzą właśnie Beskid Żywiecki.
Powiem, że ten podział mi się podoba!  Według niego granicą byłyby oprócz granicy państwa doliny rzek: Łękawki, Kocońki, Stryszawki, Skawy, dalej nie wiem jak, chyba podobnie jak podaje Kondracki.

Moim zdaniem ten podział ma sens, bo Beskid Żywiecki tworzy tu zwartą całość.

Aha i jeszcze jedno ZĘBOLOWA!!! a nie Zębalowa:)

Ostatnio edytowany przez nitka (2008-05-19 22:08:11)

Offline

 

#10 2008-05-20 07:01:17

Kot

Użytkownik

Re: Podział Beskidów

nitka napisał:

Aha i jeszcze jedno ZĘBOLOWA!!! a nie Zębalowa:)

Na mapie Compassu jest ZEMBALOWA (przez 'em' i 'a') i tego się trzymam. To tak jak z Jawierznym czy Jawierzyną, Kotoniem vel Kotuniem itd. Mam wrażenie, że często autorzy przewodników mają ciągotki do lansowania innych nazw, czy też ich modyfikacji. Szczególnym mi się tutaj wydaje "Beskid Myślenicki" Dyląga i jeszcze jednego autora, wyd. Rewasz.

Co do granic - jeśli zaliczysz pasma Pewelsko-Ślemieńskie i Lasku vel Laskowskie do Beskidu Żywieckiego to będziesz miała na egzaminie kłopoty z tłumaczeniem dlaczego tak zrobiłaś, bo zdaje mi się, że od dawna już nikt ich tak nie zalicza. A do tego przewodnika po Beskidzie Żywieckim Figla, Krzywdy i innych wyd. Rewaszu jeszcze dziasiaj spróbuję zajrzeć i sprawdzić czy dobrze odczytujesz intencje autorów

Generalnie od wielu, wielu lat problemów z przypisaniem dostarczają górki które zaczynają się w Jaworzynce a kończą w okolicach Suchej Beskidzkiej, a które leżą niejako między Beskidem Żywieckim a Śląskim i Małym. Swego czasu wyróżniano coś takiego jak obniżenie jabłonkowskie.

Pozdrawiam serdecznie
niewyspany ale chyba przytomny Krzysiek

Offline

 

#11 2008-05-20 21:44:13

nitka

Użytkownik

Re: Podział Beskidów

Też mam mapę Compassu (galileos) wyd. II niestety nie mam podanego roku wydania i tam jest na pewno ZĘBOLOWA!

Sprawdziłam pięć razy!!!!!

Co do Pasma Pewelsko - Ślemieńskiego, masz rację. Autorzy przewodnika (konkretnie Figiel) nie zaliczyli go do Beskidu Żywieckiego, to była moja dość dowolna interpretacja - przedobrzyłam. Zauważyłam to już wczoraj wieczorem, grzebałam więc trochę w innych źródłach. Piotr Krzywda w przewodniku Beskid Makowski i Mały 3 w 1 zalicza Pasmo Pewelsko - Ślemieńskie do Beskidu Makowskiego.

Granice:
dol. Raby od Myślenic do Lubnia, dol. Krzeczowskiego Potoku od Lubnia po Naprawę, dol. Skawy od Jordanowa po Suchą Beskidzką, dol. Stryszawki, Lachówki, Kurówki do Przełęczy Hucisko, dol. Pewlicy do Jeleśni, dol. Koszarawy do Żywca, dol. Łękawki, Krzeszówki, Tarnawki do Skawiec nad Skawą, dol. Stryszówki, linia Stryszów - Stronie - Skawinki - Harbutowice - Sułkowice - Jasienica do Myślenic.


Przy takich granicach niestety ani Mędralowa, ani Lubomir się nie mieszczą w Beskidzie Makowskim. Stąd za najwyższe wzniesienie Krzywda uważa Koskową Górę.


Ponadto przypominam sobie, że gdzieś (tylko nie pamiętam gdzie) widziałam, że Pasmo Pewelsko - Ślemieńskie zaliczono do Beskidu Małego, ale to mi się osobiście nie podoba!


Myślę, że ilu autorów przewodników, tyle różnych zdań. Zastanawiam się, czy jest sens uczyć się dokładnych granic poszczególnych grup górskich. Myślę, że powinniśmy jako ewentualni przyszli przewodnicy (jestem dobrej myśli, chociaż od tej topografii dostaję pomału kręćka) orientować się ogólnie tzn. wiedzieć, że z takim i takim pasmem są problemy, ten i ten zalicza je do takiego i takiego... Jestem za taką opcją, a nie za sztywnym trzymaniem się jedego podziału!


Pozdrowionka dla wszystkich kujących i niekujących!

Ostatnio edytowany przez nitka (2008-05-20 21:44:54)

Offline

 

#12 2008-05-21 06:36:16

Kot

Użytkownik

Re: Podział Beskidów

nitka napisał:

Myślę, że powinniśmy jako ewentualni przyszli przewodnicy (jestem dobrej myśli, chociaż od tej topografii dostaję pomału kręćka) orientować się ogólnie tzn. wiedzieć, że z takim i takim pasmem są problemy, ten i ten zalicza je do takiego i takiego... Jestem za taką opcją, a nie za sztywnym trzymaniem się jedego podziału!

Amen
Ale :
Sprawdziłem przewodnik Figla, Krzywdy i innych, Beskid Żywiecki, Rewasz i ... oni wcale nie opisują w nim granic Beskidu Żywieckiego tylko zasięg terytorialny przewodnika. A to, że jego tytuł brzmi Beskid Żywiecki, to we wstępie odpowiednio ujmują.
Czy ktoś zauważył, że Rewasz wydał w roku 2008 przewodnik "Beskid Śląski" Barańskiego?

Pozdrowienia dla tych co już biegną do księgarń
Krzysiek

Offline

 

#13 2008-05-21 07:10:59

nayanka

Użytkownik

Punktów :   

Re: Podział Beskidów

Ja zauważyłam Ale zauważyłam również że nie da się zamóić przez internet bo ciągle wyskakuje błąd na serwerze. Dodzwonić się też nie szło więc zrezygnowałam.
A mapę "Beskid trzech granic" widzieliście?

Offline

 

#14 2008-05-21 11:05:43

Mircia

Użytkownik

Re: Podział Beskidów

Mam tą mapę "Beskid trzech granic". Fajna. Czytelna, w miarę dokładna.

Offline

 
Maksymalny rozmiar zdjęć do galerii to 800x600pic, miniatur 100X100pic a avatarów 60x60pic

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.poa.pun.pl www.forumowisko.pun.pl www.merkury.pun.pl www.polskiservwszystkiego.pun.pl www.nightmarewarriorsforum.pun.pl