Kurs Przewodników Beskidzkich - Bytom 2007/2008

Forum braci i sióstr od panoramek pw. Krzysia i Dżeq'a


#1 2008-05-21 21:07:20

Mircia

Użytkownik

Potop szwedzki na Żywiecczyźnie

Po opanowaniu Krakowa król szwedzki KAROL GUSTAW chciał zdobyć Żywiec. Mieszczanie żywieccy, wspierani przez szlachtę i górali, postanowili nie wpuścić wojsk szwedzkich do Kotliny Żywieckiej.  Przygotowali dwie fortyfikacje, które miały zatrzymać Szwedów:
-w dolinie Soły w Międzybrodziu
-w Bramie Wilkowickiej w Mikuszowicach

  Idące od strony Księstwa Oświęcimskiego wojska szwedzkie uderzyły na wał mikuszowicki od strony Lipnika i Straconki - udało im się rozwalić wał mikuszowicki. Szwedzi spalili kilka domów w Bielsku, folwark w Wilkowicach oraz wsie leżące na drodze do Żywca.

  dużą rolę w organizowaniu walk z wojskiem szwedzkim odgrało duchowieństwo (wzywali do obrony wiary).  Duże zasługi ma tu pleban żywiecki KSIĄDZ STANISŁAW KASZKOWIC, zwany KĄDZIOŁKĄ. Stał on na czele tworzącego się ruchu zbrojnego. Do armii werbowano również zbójników (obiecywano im darowanie kar). Mimo to Szwedzi zdobyli zamek żywiecki, szybko go jednak opuścili bo szli się bić gdzie indziej (wiem, wiem, strasznie skrócony wątek myślowi, ale w moim mózgu wyładował się akumulatorek).

  Co ciekawe - jeden z chłopów z Jeleśni, w zamian za udział w walce ze Szwedami otrzymał halę w podszczytowej kopule Pilska jako nagrodę. Chłopu temu było na imię MIZIA, a jego "nagrodę" znamy dziś jako HALĘ MIZIOWĄ.

Offline

 

#2 2008-05-22 18:31:13

nitka

Użytkownik

Re: Potop szwedzki na Żywiecczyźnie

Mircia! Żałuję, że nie uczyłaś mnie historii w szkole:(

Może polubiłabym wtedy ten znienawidzony przez mnie przedmiot:)

Offline

 
Maksymalny rozmiar zdjęć do galerii to 800x600pic, miniatur 100X100pic a avatarów 60x60pic

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.rpgrebelde.pun.pl www.fiz2011.pun.pl www.blogowisko.pun.pl www.roxoria.pun.pl www.mpowerclub.pun.pl