Kurs Przewodników Beskidzkich - Bytom 2007/2008

Forum braci i sióstr od panoramek pw. Krzysia i Dżeq'a


#1 2007-10-27 21:19:34

nayanka

Użytkownik

Punktów :   

Panoramka z Czantorii 2

http://images31.fotosik.pl/23/c4195220cc6d9022.jpg

I tu też jeśli są błędy

Offline

 

#2 2007-10-28 19:15:37

nitka

Użytkownik

Re: Panoramka z Czantorii 2

Szczyty się chyba zgadzają, ale mam zupełnie inne wysokości (i w panoramkach i na mapie)

Stołów 1035
Magura 1109
Kotarz 985
Małe Skrzyzne 1211
Malinów 1117

Ostatnio edytowany przez nitka (2007-10-28 19:16:08)

Offline

 

#3 2007-10-28 19:25:32

nayanka

Użytkownik

Punktów :   

Re: Panoramka z Czantorii 2

No to mamy problem
Spisałam z mapy firmy galileos.

Offline

 

#4 2007-10-28 21:20:37

Kot

Użytkownik

Re: Panoramka z Czantorii 2

Ja przed wycieczką na Leskowiec znalazłem nawet trzy różne wysokości dla Leskowca. Myślę, że trzeba poczekać do wykładów z topografii, a jeśli wtedy nam się nie rozjaśni to ryć kilka wysokości dla jednego szczytu

Pozdrawiam
Krzysiek

Offline

 

#5 2007-10-29 22:02:54

nitka

Użytkownik

Re: Panoramka z Czantorii 2

Litości!

Zaglądałam ostatnio do propozycji pytań na egzamin ustny. Jest tam tyle nazw szczytów i szczycików, że przy 6 zestawie wysiadłam. Jak mi powiecie, że do każdej górki mam wkuwać dwie lub trzy wysokości, to się załamię. Z jedną będę miała problem, a co dopiero z kilkoma.

Podaję przykład:

Czy wiecie, gdzie leży Zebrzydka, Przykra, Oźna, Jawornica i Trawny? Do wczoraj nie miałam pojęcia, że one istnieją...

Offline

 

#6 2007-10-29 22:18:52

Mircia

Użytkownik

Re: Panoramka z Czantorii 2

Trawny - szczyt w Beskidzie Śląsko - Morawskim

Jawornica (834 m) - wschodnia część Beskidu Małego (tu pytanko - czy nazwa Beskid Andrychowski jest nadal poprawna, czy coś się zmieniło, bo widziałam kilka wersji) Są tam resztki starego schroniska. Na szczycie jest metalowy krzyż, który ma upamiętniać śmierć czterech narciarzy z Andrychowa (zginęli na Babiej w 1935).

Przykra (818 m) - Beskid Śląski. Przez szczyt przebiega niebieski szlak na Błatnią.

Zebrzydka (577m) - Beskid Śląski, pasmo Błatniej, zaraz przy Górkach Wielkich

Oźna - Beskid Żywiecki, grupa Wielkiej Raczy, zaraz za Zwardoniem (tak mniej więcej na wysokości Beskidu Granicznego)


Tyle mam na ten temat.

Offline

 

#7 2007-10-30 06:48:27

Kot

Użytkownik

Re: Panoramka z Czantorii 2

Z nazwą Beskid Andrychowski jakoś się nie spotkałem, choć wydaje się ona dość logiczna. Z drugiej strony równie dobrze by się mógł nazywać Beskid Targanicki czy Wadowicki. Generalnie część zach. jest zwana pasmem Magurki Wilkowickiej i Czupla, część wschodnia pasmem Leskowca i Łamanej Skały. Dla jednego z tych pasm funkcjonuje jeszcze nazwa Góry Zasolskie, wydaje mi się, że dotyczy to części wschodniej. Choć rezerwat 'Zasolnica' jest po zachodniej stronie Soły ... Sprawdzę jeszcze w przewodniku Matuszczyka

Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek

Offline

 

#8 2007-10-30 07:52:57

Mircia

Użytkownik

Re: Panoramka z Czantorii 2

Właśnie dla pasma Łamanej Skały widziałam to określenie Beskid Andrychowski... Szkoda, że autorzy przewodników sami nie potrafią ustalić sobie jednej słusznej wersji:[

Offline

 

#9 2007-10-30 09:29:20

Kot

Użytkownik

Re: Panoramka z Czantorii 2

Mirka! Jakbyś tak jeszcze zechciała napisać w jakim przewodniku ten Beskid Andrychowski widziałaś ...

Pozdrawiam
Krzysiek

Offline

 

#10 2007-10-30 19:13:47

Mircia

Użytkownik

Re: Panoramka z Czantorii 2

Już tłumaczę, skąd mi się ten Beskid Andrychowski wziął.

W przewodniku Matuszczyka i innych starszych grupa Łamanej Skały jest też nazywana Górami Zasolskimi lub Beskidem Kocierskim. Natomiast w zeszłym roku kolega zdawał egzamin, uzył określenia Beskid Kocierski i ..... komisja sprowadziła go do parteru. Wybronił się tylko dzięki powołaniu się na konkretnych autorów i ich przewodników. Zdał, ale komisja kazała mu zaktualizować dane..
Więc w ramach aktualizacji danych szukam i ... natrafiam na określenie Beskid Andrychowski. Nie pamiętam już, w jakiej książce widziałam tą nazwę, natomiast pojawia się ona np. na takich (z pozoru dość solidnych) stronach internetowych:
www.beskid-maly.22web.net/szczyty.php
www.gancarz.andrychow.pl/gancarz/atrakcje.htm-
www.andrychow.pl/modules.php?op=modload … &pageid=10


Natomiast na stronie internetowej Andrychowa znalazłam jeszcze informację, że "Beskid Andrychowski dawniej nazywano Górami Zasolskimi". No i zaczynam od tego wszystkiego kompletnie durnieć...

Wniosek mam tylko jeden - najbezpieczniej jest operować określeniem  Grupa Łamanej Skały, bo inne hasło może oznaczać ciężką dyskusję z komisją...

Ostatnio edytowany przez Mircia (2007-10-30 19:15:16)

Offline

 

#11 2007-10-31 06:34:03

Kot

Użytkownik

Re: Panoramka z Czantorii 2

Ja proponuję trochę poczekać. W różnych miejscach ptaszki śpiewają, że ma się ukazać nowy przewodnik po Beskidzie Małym - znanego już niektórym z przewodników po Beskidzie Śląskim Barańskiego. Myślę, że jeśli Rewasz go wyda przed naszym egzaminem to będzie pewnie dla nas wyrocznią.
A poza tym to warto znać więcej nazw i wiedzieć skąd je znamy

Pozdrawiam
Krzysiek

Offline

 
Maksymalny rozmiar zdjęć do galerii to 800x600pic, miniatur 100X100pic a avatarów 60x60pic

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.gwiazda-numer.pun.pl www.happyharvest.pun.pl www.gamemetin2.pun.pl www.cs-fartownia.pun.pl www.czeremuchy.pun.pl