Kurs Przewodników Beskidzkich - Bytom 2007/2008

Forum braci i sióstr od panoramek pw. Krzysia i Dżeq'a


#16 2008-04-17 11:34:29

nayanka

Użytkownik

Punktów :   

Re: Zeatawy

Krzysiu, ja zauważyłam błąd u Ciebie w zestawie XXII

Ad. 1
GSB: Węgierska Górka – Abrahamów – Suchy Groń – Przełęcz Pawlusia – Hala Rynianka – Trzy Kopce – Palenica – Muńczolik (Sypurzeń) – Hala Miziowa – przeł. Glinne. Do samego Korbielowa szlak ten nie schodzi.

Hala Rynianka??

Ostatnio edytowany przez nayanka (2008-04-17 11:37:01)

Offline

 

#17 2008-04-17 14:17:47

Kot

Użytkownik

Re: Zeatawy

Nayanka - i tak już poprawiałem sporo poprawek Worda. Ten program czasmi mnie mocno wkurza. Jak poszukasz, to znajdziesz jeszcze kilka tego typu "kwiatków".
W każdym razie masz rację - miała być Rysianka.

Pozdr. K.

Offline

 

#18 2008-04-17 16:35:26

nitka

Użytkownik

Re: Zeatawy

Krzysiek! jesteś niesamowity!
Co do zestawu XXXI: nie wiem jakie miałam zaćmienie, że zamiast  "szlaki" przepisałam "szczyty". Na mojej mapie (wyd. Compass) mieści się jedynie Oszczadnica (dwa szlaki zielony i niebieski).
Jeśli chodzi o Przełęcz Salompolską, to nie pamiętam z czego korzystałam, chyba z internetu, ale nie zapisałam strony. Poprawię się na przyszłość i będę podawała źródło. Mam mapę Eko-grafu i tam podane są dwie nazwy Jaworzyna i Jawierzyna, stąd nie przejmowałam się. Teraz rzeczywiście spojrzałam na mapę Compassu i tam faktycznie jest Jawierzyna.

Co do Orłowej: Masz rację! Dolina Leśnicy i Dobki, chyba przesadziłam z tą Doliną Wisły.

Jeśli chodzi o Potok Zubrzycki, też znalazłam stronę urzędu gminy Jabłonka. Tylko tam znalazłam tę nazwę, nigdzie indziej nie udało mi się jej potwieredzić, dlatego byłam ostrożniejsza!

Jeśli chodzi o Groń Jana Pawła II, to myślałam, że obowiązują dwie nazwy, jeśli Jaworzyna już nie obowiązuje, to nie ma sprawy, zostaje sam Groń JPII.
A Prusowa, to już się czepiłeś...

Postaram się wprowadzić poprawki i wysłać na nowo opracowania!

Kocie! Jeszcze raz: CHYLĘ CZOŁA...

Ostatnio edytowany przez nitka (2008-04-17 16:41:10)

Offline

 

#19 2008-04-17 20:50:58

Kot

Użytkownik

Re: Zeatawy

Bez przesady z tym wysyłaniem jeszcze raz - niech sobie każdy poprawi bo inaczej będą się mylić wersje.
Jak na mapie masz Oszczadnicę, to ten niebieski z Serfinowa też masz
Sprawdź na mapie Compassu jeszcze raz tą nazwę, bo zdaje się, że nadal ją źle czytasz. Moim zdaniem tam nie pisze Jawierzyna ...
Co do potoku Zubrzyckiego, to znalazłem ją na więcej stronach, ale ta z Urzędu Gminy wydawała mi się najbardziej przekonywująca.
Sama zrobiłaś dużo dobrej roboty . Czekam teraz na wyniki nayanki Zwróciłem jej już uwagę, że ja w odpowiedzi na jedno z pytań na poniedziałkowych zajęciach (które ona ma w zestawie) popełniłem gruby błąd a Ziernicki jakby tego zupełnie nie zauważył.

Pozdrawiam
Krzysiek

Offline

 

#20 2008-04-17 20:53:08

nayanka

Użytkownik

Punktów :   

Re: Zeatawy

I nie raczyłeś poprawić
Szukam szukam i nie wiem dalej. Mam wszytko oprócz tego grzbietu.

A swoją drogą jak to możliwe że się pomyliłeś

Ostatnio edytowany przez nayanka (2008-04-17 20:54:08)

Offline

 

#21 2008-04-17 22:56:56

nitka

Użytkownik

Re: Zeatawy

Oczywiście, że źle odczytałam: na mapach Eko-grafu i compassu jest rzeczywiście Jawierzyny.
Myślę jednak, że jest to mało znaczący szczyt i pokręcenie jego nazwy nie spowoduje dyskwalifikacji na egzaminie...

A jeśli chodzi o Wielką Raczę, na prawdę nie mam ma mapie innej miejscowości. Niebiski szlak zaczyna się w miejscowości Laliky, niestety nie widzę gdzie się kończy bo moja mapa (compass) urywa się w okolicach dworca kolejowego w Oszczadnicy.

Mam do was pytanko z trochę innej beczki.
Próbowaliśmy w niedzielę z Mariolą, Beatą i Tomkiem zrobić ponoramkę z Pastwisk w Cieszynie. Nie powiem co nam wyszło, bo aż wstyd... Czy macie jakiś dobry sposób na przećwiczenie panoramek z tras egzaminacyjnych? Właściwie nie wiadomo jak sprawdzić, czy robi się panoramkę dobrze. W Cieszynie jest wieża piastowska z opisanymi zdjęciami, ale co z innymi miejscami egzaminacyjnymi np. to nieszczęsna Przełęcz u Poloka?

Ostatnio edytowany przez nitka (2008-04-17 23:07:56)

Offline

 

#22 2008-04-18 05:53:49

nayanka

Użytkownik

Punktów :   

Re: Zeatawy

Nitka, panoramka z przełęczy u Poloka jest na mapie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego Copernicusa. Postaram się zeskanować.

Offline

 

#23 2008-04-18 06:33:45

Kot

Użytkownik

Re: Zeatawy

Nayanka - ja się ciągle uczę, a ludzi nieomylnych nie ma
Od Wawrzaczów Gronia dość długi kawał grzbietem biegnie droga Ja nie zauważyłem, że między Wawrzaczów Groniem a Pahorokiem przeciąłem rzeczkę - i to bardzo ważną egzaminacyjną rzeczkę.
Szukaj dalej

Krzysiek

Offline

 

#24 2008-04-18 17:30:45

nayanka

Użytkownik

Punktów :   

Re: Zeatawy

Kocie, ja sobie żartuję tylko
Wysłałam na pocztę moje zestawy. Możesz się Kocie popastwić teraz nade mną

Offline

 

#25 2008-04-18 20:58:03

Kot

Użytkownik

Re: Zeatawy

Z dziką przyjemnością

XI
1 – uszczegółowiłbym od Ochodzitej: przeł. Rupienka – Sołowy Wierch (choć nie jestem pewien czy na pewno grzbiet przez ten szczyt przechodzi) – Trojaki - Kikula – przeł. Przysłop – Pydychów Groń - przeł. Zwardońska.

Jestem przeciwny zapominaniu o Okrąglicy za przeł Kucałową na GSB, choć szlak przez sam szczyt nie przechodzi, ale jast bardzo charakterystycznym miejscem przy szlaku). Przy okazji dla ścisłości GSB omija szczyt Cupla (tak to wygląda na mojej mapie).

2 – dodałbym jeszcze:
Wisła Łabajów - Kościół p.w. Znalezienia Krzyża Świętego z 1983 r. z wieżą słupową z 1575 r., przeniesioną w 1982 r. z Połomii, wieża kryta gontem, zakończona izbicą zwieńczoną hełmem piramidalnym.
Wisła Zadni Groń - Kaplica z 1909 r. przy dawnym zameczku myśliwskim Habsburgów, zbudowana przez Albina Prokopa. Wewnątrz ołtarz z 1587 r. i dwa obrazy (z 1588 r. i 1638 r.) z rozebranego kościoła w Bystrzycy na Zaolziu.
Nie wiem czy nie warto by wspomnieć także o Istebnej-Stecówce.

XII
1 – Nitka – zwróć uwagę: Jawierzny a nie Jawierzyna.
Bukowa – ta najważniejsza chyba, znajduje się nad Wisłą, szczyt w bocznym grzbiecie odchodzącym od Trzech Kopców Wiślańskich.

Ze Stożka jest jeszcze szlak, początkowo żółty a potem czerwony, do Nydka.

3 – komplet miejscowości po polskiej stronie Orawy:
Jabłonka, Zubrzyca Dolna, Zubrzyca Górna, Orawka, Podwilk, Lipnica Mała, Lipnica Wielka, Chyżne, Podsarnie, Harkabuz, Bukowina, Podszkle i Piekielnik. [A. Matuszczyk, „Orawa. Przewodnik monograficzny”]

XIII
1 – grzbiet Starego Gronia na północy dochodzi do samej Brennicy, czyli należałoby dodać, że też jest jej doliną otoczony (dokładniej jej fragmentem pomiędzy ujściem Hołcyny a ujściem Leśnicy).

XIV
1 – całe pasmo Zurawnicy leży w Beskidzie Małym. Wprawdzie Kondracki zauważa, że strukturalnie mogłoby być zaliczone do Beskidu Makowskiego, jednak orograficznie zalicza do Beskidu Małego.

XV
1 - dolina Skawy rzeczywiście oddziela wschodnie krańce Beskidu Małego i Żywieckiego (pasmo Babiogórskie) od Beskidu Makowskiego. I taka odpowiedź jest moim zdaniem wyczerpująca na zadane pytanie. Dodając fakt rozdzielania wewnętrznego pasm (który zresztą występuje) naraziłaś się na popełnienie błędu, bo pytanie było o grupy Beskidów, a poza tym pasma Jałowieckie (Przedbabiogórskie) i Koskowej Góry nie leżą w Beskidzie Żywieckim, a Jaroszowicka Góra jest oddzielona Skawą od pasma Łamanej Skały.

Dzięki Edyto za umożliwienie mi popastwienia się
Krzysiek :-)

Offline

 

#26 2008-04-18 21:06:24

nayanka

Użytkownik

Punktów :   

Re: Zeatawy

O, w XV miało być tylko jedno zdanie. Pozostałe miałam wywalić. Moja wina.
Jeśli chodzi o Leśnicę i Hołcynę to na ostatnich zajęciach dwa razy były podawane tylko te dwie doliny i p. Ziernicki nie poprawiał.
To samo z Cuplem. Darek podawał i p. Ziernicki nie protestował.
Główny grzbiet Karpat mimo to mi się udał

Dzięki Krzysiu za uzupełnienie

Na poczcie poprawiony zestaw

Ostatnio edytowany przez nayanka (2008-04-18 21:22:48)

Offline

 

#27 2008-04-19 11:38:53

Kot

Użytkownik

Re: Zeatawy

Jeśli chodzi o otoczenie Starego Gronia to właśnie były podawane trzy doliny, i zdaje mi się, że podawała je Anita. Inaczej może bym na tą Brennicę nie zwrócił uwagi.
Fakt, że Ziernicki kogoś tam nie poprawił, to wcale nie znaczy, że odpowiedź była prawidłowa - vide przebieg grzbietu od przeł. Jabłonkowskiej do przeł. Zwardońskiej, też mnie nie poprawił a podałem kompletną bzdurę

Pozdrawiam serdecznie, do jutra
Krzysiek

Ostatnio edytowany przez Kot (2008-04-19 11:40:57)

Offline

 

#28 2008-04-19 12:39:08

nayanka

Użytkownik

Punktów :   

Re: Zeatawy

Mnie nie poprawił, bo ja miałam to pytanie.

Offline

 

#29 2008-05-04 21:31:55

Kot

Użytkownik

Re: Zeatawy

Dziękuję za opracowanie zestawów Dorotce i tradycyjnie kilka moich uwag:

Zestaw XVI
1. Lubomir nie jest najwyższym szczytem Beskidu Makowskiego. Co więcej wg Kondrackiego nawet nie należy do Makowskiego tylko do Wyspowego.

Zestaw XVII
1. Nie o tą Okrąglicę chodzi! Jest taki szczyt na terenie uprawnień niedaleko schr. na Hali Krupowej, pod szczytem kaplica pw. Matki Bożej Opiekunki Turystów.

Zestaw XVIII
Generalnie uważałbym z nazwą Beskid Andrychowski, nazwa: Pasmo Łamanej Skały, jest pewniejsza.
2. Chyba nazwa rezerwatu Oszast nie Oszust.

Zestaw XIX
3. Na pewno w okresie międzywojennym działały:
- PTT (oddział Beskid Śląski w Cieszynie, Górnośląski Oddział PTT w Katowicach, nie wiem czy były jakieś oddziały w Suchej czy Żywcu),
- Beskiden Verein,
- Niebiesko-biali (czy jakoś tak – organizacja żydowska z Bielska).

Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek

Offline

 

#30 2008-05-05 16:52:44

Mircia

Użytkownik

Re: Zeatawy

W okresie międzywojennym działała jeszcze taka niemiecka organizacja "NATURFREUNDE" - oni mieli w latach 20-tych takie malutkie schronisko na Błatniej...

Offline

 
Maksymalny rozmiar zdjęć do galerii to 800x600pic, miniatur 100X100pic a avatarów 60x60pic

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.youtubeforum.pun.pl www.polskiservwszystkiego.pun.pl www.nightmarewarriorsforum.pun.pl www.merkury.pun.pl www.forumowisko.pun.pl